Halkevciler İşbirlikçiliğe Karşı İncirlik’teydi

26 Nisan Salı günü gerçekleştirilen eylemde yaklaşık 30 Halkevci, “İşgal Ortaklığına Son” yazılı pankart ve flamalarla beraber günü İncirlik Üssü önüne geldiler. İçeriye alınmayan Halkevciler burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Açıklamayı okuyan Halkevleri 9. Bölge temsilcisi Sevil Ulaş, “Türkiye Halklarının 1 Mart tezkeresini AKP iktidarına ve savaş çığırtkanlarına karşı yırtıp atmasına rağmen ‘bu kanlı pastadan bizde pay almalıyız’ diyenlerin bugün ülkemizi Afganistan’da ve Irak’ta işgale ortak ettiklerini söyledi. Ulaş, bu kanlı ticarette, Irak’ta 120 emekçinin ölmesine rağmen, AKP’nin ABD’ye taşeronluk yapmakta kararlı olduğunu belirtti. Ulaş açıklamasını bitirirken, her bir tarafı Amerikan ve katil NATO üsleri tarafından işgal edilmiş, IMF programıyla emperyalistlere tam bağımlı hale getirilmiş ülkemizin bağımsızlığının Amerikancılarla, IMF’cilerle, AB’cilerle değil bunlara karşı emekçi halkların mücadelesiyle kazanılabileceğini vurguladı.

Açıklamanın ardından ABD’nin Ortadoğu’daki katliamlarını temsilen yüzlerine kırmızı boya süren Halkevciler yaklaşık bir saat İncirlik Üssü önünde yatarak işgal ortaklığını protesto ettiler. Eylem bitiminde ise AKP ‘ye ve ABD’ye aslı cevabın 1 Mayıs’ta emekçilerce verileceğini belirten Halkevciler, İncirlik Üssü ve Türkiye’deki diğer Amerikan üsleri sökülüp atılana kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladılar.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur