Tayyip Erdoğan Karikatürlerden Sonra Sloganlara da Dava Açtı

Ankara 16’ıncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başlayan davada, Başbakan Erdoğan adına verilen dilekçede, Evrensel Gazetesi’nin, haberinde “fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlere” yer verildiği iddiasıyla, “manevi şahsiyeti tahkir ve tezyif etme” suçundan 15 bin Yeni Türk lirası tazminat isteniyor.

Evrensel Gazetesi’nin 1 Şubat 2005’ta yayınlanan sayısında, SEKA işçileriyle yapılan röportajlar ve işçilerin “SEKA’yı kapatın göreyim sizi, hükümet katili yapmayın bizi, yıldırmaz bizleri cezaevleri, ölümüne direnir SEKA işçisi”, ve diğer bazı sloganları yer alıyordu.

Evrensel Gazetesi avukatı Kamil T. Sürek, dava konusu yazının bir haber niteliğinde olduğunu belirterek, habere ilişkin delillerin mahkemeye sunulmasını talep etti. Dava söz konusu delillerin incelenmesi için ertelendi.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan yaptığı açıklamada, davanın eleştiriye karşı tahammülsüzlüğün örneği olduğunu söyledi.

Başbakan’ın daha önce okuduğu şiirden ötürü hapse mahkum edildiğini anımsatan Çaralan, SEKA işçilerinin sloganlarını yazmanın halkın haber alma özgürlüğünün gereği olduğunu vurguladı.

Haber: ANKA

Karikatür Davası Sürecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisini fil, zürafa, maymun, deve, kurbağa, yılan, inek ve ördek şeklinde betimleyen karikatürleri “Tayyipler Alemi” başlığıyla kapak yapan mizah dergisi Penguen aleyhine 40 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı.

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek davanın dilekçesinde, Penguen adlı haftalık mizah dergisinin 24 Şubat 2005 tarih ve 127 nolu sayısının kapağında, “Karikatürist Musa Kart, “Tayyip Erdoğan kafalı kedi çizdiği için ceza aldı” üst başlıklı ve “Tayyipler Alemi” konulu karikatürlere yer verildiği belirtildi.

Karikatürlerin, Başbakan Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırı içerdiği ifade edilen dilekçede, Penguen Dergisi’nin sahibi Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık’tan 40 bin YTL manevi tazminat talep edildi.
Davaya konu Penguen dergisinin 127. sayısında, 8 karikatürist, meslektaşları Musa Kart’ın tazminata mahkum edilmesini ortak çizimleri ile protesto etmişti. Başbakan Erdoğan, dava önce, kendisini kedi olarak betimleyen Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart’tan 5 bin YTL, başka bir karikatür nedeniyle Evrensel Gazetesi aleyhine açtığı davada ise 10 bin YTL manevi tazminat kazanmıştı.

Penguen Dergisinin Tayyip Erdoğan’ın Karikatüre Tahammülsüzlüğüne Tepki Olarak Yaptığı Çizim Aşağıdadır

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur