İsrail’in Filistin Emeğini Tecrit Planı

İsrail ordusundan Korgeneral Moshe Yaalon’un 8 Mart’ta bir güvenlik konferansında yaptığı açıklamaya göre, İsrail 2008’e kadar Filistinli işgücünü kademeli olarak tasfiye etmeyi planlıyor. Bu karara son intifada sürecinde yaşananlar gerekçe gösteriliyor. İsrail’de İkinci İntifada’nın başladığı 2000 yılı öncesine kadar, İsraillilerin çalışmayı reddettiği kötü sektör ve koşullarda 150.000 Filistinli çalışıyordu.

Filistin ekonomisi ağırlıkla İsrail’deki istihdam olanaklarına bağlı. İkinci intifadanın ardından Filistinli işçilerin girişlerinin engellenmesi, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da işsizliğin fırlamasına yol açtı.

Yaloon, “Hedefimiz 2008’e kadar bütün Filistinli işçileri tasfiye etmek.” “Bu bizim politikamız, bu bizim siyasi yönelimimiz ve son dört buçuk yılda yaşananların bir sonucudur” dedi.

Fakat, ordu içinden yapılan bir başka açıklamaya göre de, emeğin dolaşımı sınırlandırılırken, malların dolaşımına sınır konmayacak.

Şu an İsrail’de hala 60-70 bin işçinin çalıştığı sanılıyor. Filistinli işçileri tecrit etmenin, yeni Filistin hükümetini zora sokacağı ve yoksul Filistinli ailelere yardım eden Hamas’ı güçlendireceği söyleniyor.

Barış yanlısı İsrailli ekonomistler Filistin emeğini tecrit etmenin Filistin’de yoksulluğu derinleştireceğini, İsrail için de güvenlik sorununu askeri yetkililerin savunduklarının aksine daha da artıracağını savunuyorlar.

(Laborstart-Khaleej Times’dan sendika.org tarafından çevrilmiştir.)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur