ICFTU:- Filistin’de çalışan kadınlar işçi sayılmıyor

Filistinli kadınların aile ve toplumun ayakta kalmasında çok önemli bir rol oynadığı belirtilen ICFTU raporunda, kadınların ağırlıklı olarak ev işleri, endüstri ve tarım işlerinde çalıştığı kaydedildi. Raporda, İsrail güçlerinin sınırları kapatması, yollara kurulan barikatlar ve çatışma ortamının özellikle kadın emeğinin hakim olduğu tekstil alanını olumsuz etkilediği belirtildi.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle kadınların emeklerinin çok altında bir ücretle çalışmak zorunda kaldığına dikkat çekilen raporda, ev hizmetleri alanında çalışan kadınların hiç bir sosyal güvencesinin bulunmadığı belirtildi. Çalışan kadınların toplumsal gericilik nedeniyle taciz ve baskılarla karşı karşıya bulunduğu belirtilen raporda, işyerlerinin daha çok çocuğu olmayan kadınlara iş vermesi eleştirildi.

Kadınlar işçi olarak değerlendirilmiyor

Filistin Merkezi Sendikası Kadın Koordinasyonu Sorumlusu Abla Masrujeh, “Filistinli kadınlar, olası bir işten çıkartma durumunda ilk olarak kendilerinin çıkarılacağını bildiğinden en kötü koşullarda bile çalışmayı kabul ediyor” dedi. Masrujeh, özellikle ev hizmetleri alanında çalışan kadınların işçi olarak bile kabul edilmediğini söyleyerek, “Bu durumda kadınların haklarını koruyamıyoruz” dedi.

Kadınların topumsal gerilikten de etkilendiğini belirten Masrujeh, fakirliğin de kadınların hayatlarını kabusa dönüştürdüğünü kaydetti. Masrujeh, bir çok genç kızın gericilik ve ekonomik nedenlerle zorla evlendirildiğini anlattı.

Abla Masrujeh, İsrail’in sokaklara kurduğu güvenlik noktalarından geçişlerin günlük yaşamı olumsuz etkilediğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Kadınlar ailesine yemek yapmak, alış veriş yapmak, işe gidip gelmek zorunda. Bazen hastane, bazen bir arkadaş ziyareti vs..Günlük yaşamda olağan olan bu tür şeyler Filistin’de bir işkenceye dönüşüyor. Çünkü sokaklara kurulan barikat ve kontrol noktalarını geçebilmek çok güç. Bu da her şeyi etkiliyor.”

Masrujeh, bu durumun sendikal alanda çalışan kadınlar için daha çekilmez bir hale geldiğini ifade etti. ICFTU’nun raporunda, Filistinli kadınların cins mücadelesine de geniş yer verildi.

MHA NEWS AGENCY

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur