VİA CAMPESİNA’DAN Tsunami Mağdurlarına Yardım Çağrısı

ACİL: Lütfen Via Campesina tsunami yardım ve yeniden inşa fonuna katkıda bulunun.
Via Campesina felaketten etkilenen topluluklara öz-yardım sağlamak için bir fon oluşturmaktadır. Lütfen tsunami felaketinden etkilenen balıkçı ve köylü topluluklarının kendilerine yardım ve yeniden yapılanma fonu oluşturmasına katkıda bulunun.

Via Campesina (http://www.viacampesina.org) -köylülerin, aile çiftçilerinin, tarla işçilerinin, yerli ve topraksız halkların örgütlenmelerinin ve diğer kır hareketlerinin küresel ittifakı- tsunami felaketinden etkilenmiş olan milyonlarca insan için dayanışma çağrısında bulunmakta ve yardımların, balıkçı ve köylü topluluklarının kendi yardım ve yeniden inşa girişimlerine, taban örgütlenmeleri yoluyla aktarılabilmesini sağlamak üzere küresel bir fon toplama kampanyası başlatmaktadır.

Herkesi felaketten etkilenen balıkçı ve köylü ailelerin temel gıda, temiz içme suyu, barınak ve sağlık hizmeti ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak ve topluluklarımızın yeniden inşası ve yaşamlarımızın yeniden kurulmasını amaçlayan uzun vadeli bir çalışma başlatmamızı sağlayacak biçimde acil durum için katkıda bulunmaya çağırıyoruz.

https://secure.groundspring.org/dn/index.php?aid=4589
adresinden güvenli bir biçimde on-line kredi kartı ile bağışta bulunabilirsiniz.

Via Campesina’nın yardım anlayışı topluluklarımızın sürece aktif biçimde katılması ve yeniden inşa sürecinin temel aktörleri haline gelmeleri ve balıkçı ve köylü örgütlenmelerinin bu seferberlik ve destek sürecinde temel bir rol oynamalarıdır. Via Campesina topluluklarımıza ve örgütlenmelerimize bu süreçte ihtiyaç duydukları politik desteği sağlamayı ve yeniden inşa için ihtiyaç duyduğumuz fonların toplanmasına katkıda bulunmayı istemektedir. Bu kampanyada toplanan fonlar yerel toplulukların bu sürecin temel aktörleri olarak güçlendirilmesi için kullanılacaktır.

Yerel, öz-örgütlü, sivil toplum felaket yardım çalışmalarının Latin Amerika, Asya ve Afrika’da yaşanmış olan önceki felaketlerde elde ettikleri başarı, hükümetin etkin olmayan, yukarıdan aşağıya doğru örgütlenen hareketsizleştirme programları ile çatışmakta; önceden marjinalleştirilmiş olan insanların kendileri aracılığıyla kendi yaşamlarını kontrolünü ele geçirebilecekleri geniş, popüler, tabanda yeşeren sivil toplum sosyal hareketlerinin gelişmesi ve güçlenmesinde genellikle kilit bir rol oynamaktadır. Bu kez de hep birlikte çalışalım ve bu kez de bunu kendine-yeterli, taban örgütlenmelerinin inşasına ve halklarının gelecekte güç kazanmasına katkıda bulunacak bir biçimde yapalım.

Felaketten etkilenen milyonlara ek olarak, on binlerce insan evlerini, balıkçılık gereçlerini ya da tarla aletlerini yitirdiler. Balıkçılar kayıklarını yitirdiler ve köylü ailelerin toprakları kirlendi, ürünleri mahvoldu ve tarla hayvanları kayboldu. Yapacağınız bağışlar ayaklarımızın üzerinde doğrulmamızı sağlayacaktır.
Çeşitli eylem örnekleri aşağıda yer almaktadır:

Endonezya’da, Via Campesina üyesi olan, Endonezya Köylü Örgütlenmeleri Ulusal Federasyonu (FSPI), bir dizi hükümet dışı örgütle birlikte, (yaklaşık 25,000 ölünün bulunduğu sanılan ve bunu birkaç kat aşan kayıp ve/ya da evsizin bulunduğu) Aceh bölgesinde ve Kuzey Sumatra illerinde (5,000 ölü) yardımların dağıtılması ve kayıp insanların aranması ve kurtarılması çalışmaları için ortak bir sivil toplum yardım ekibi kurdu. Buradaki durum dramatik ve 30 Aralık itibarıyla birçok bölgeyle doğrudan iletişim bulunmuyor.

Sri Lanka’da, tsunaminin belki de en kötü vurduğu bu ülkede, Balıkçılar Ulusal Örgütü (NAFSO) etkilenen bölgelere yardım çalışmaları ve toplulukların yeniden inşa görevlerine katkıda bulunulması için 5 ekip gönderdi. Bu ekipler olguları açığa çıkartma görevlerini yürütüyorlar ve şimdi toplulukların planlana ve orta vadeli rehabilitasyon çalışmasına başlaması görevlerini acil yardım işleriyle birlikte ele almaya çalışıyorlar.

https://secure.groundspring.org/dn/index.php?aid=4589
adresinden güvenli biçimde on-line kredi kartı ile bağışta bulunabilir
ya da aşağıda tarif edilen biçimde banka hesap numaralarına başvurabilirsiniz.

Avrupa’da iseniz, aşağıdaki banka hesap numarasına para yatırabilirsiniz:
Hesap numarası: 3035 0022 4202 2005 5606
Havaleyi alan: Via Campesina-Honduras
IBAN kodu: ES23 3035 0022 4202 2005 5606
BIC/SWIFT kodu: CLPEES2M
Banka İsmi: Caja Laboral
Banka adresi: Calle 8 de enero, Guernika, Pais Basco
Tel: +34 94 625 0098
Faks: +34 94 625 6662
Lütfen aşağıdaki e-mail adresine bir mail atarak bizi yaptığınız bağıştan haberdar edin:
[email protected]

DESTEK VE DAYANIŞMANIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ
Via Campesina (http://www.viacampesina.org)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur