Hakkari – Depremzedeler sokağa döküldü

Hakkari’de yaşanan depremin ardından kendilerine gerekli yardımın yapılmadığını belirten yaklaşık 7 bin kişinin, Valiliğe düzenlediği protesto yürüyüşüne polis saldırdı. Saldırı dolayısıyla aralarında Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe’nin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Hakkari’de meydana gelen depremin ardından gerekli yardım yapılmaması depremzedelerin tepkisine yol açtı. Hakkari Valiliği’ne dün protesto yürüyüşü düzenleyen depremzedeler, “Hükümet İstifa” şeklinde slogan atarak, AKP il binasının camlarını da kırdı. Kalabalık kitleyi sakinleştirmek üzere konuşma yapan Vali Erdoğan Gürbüz, kimseye zarar gelmesini istemediğini öne sürerek, sorunların yapılacak bir toplantı ile çözüleceğini söyledi.

Sis bombaları kullanıldı

Öte yandan Vali Gürbüz ve yetkililer toplantı için Valilik binasına döndüğü sırada Hakkari Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler toplanan halkın dağılmasını istedi. Halk dağılmak istemeyince de polis coplarla gruba saldırdı. Sis bombalarının kullanıldığı olayda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Yürüyüş sırasında baygınlık geçiren bir kişinin ise hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Belediye Başkanı da yaralandı

Polislerin saldırısı sonucu yaşanan olayların büyümesinin önüne geçmeye çalışan Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe de polisin attığı gaz bombasından dolayı yaralandı. Tekçe, Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ayrıca gaz bombalarından dolayı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Hakkari Şube Başkanı Metin Demirel’in aralarından bulunduğu 15 kişi yaralandı.

Yılmazer’den büyük deprem uyarısı

Öte yandan Hakkari’de meydana gelen depremlerin Güney Asya depremiyle bağlantılı olduğunu belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Deprem-Ulaşım-Enerji Grubu Başkanı İlyas Yılmazer, büyük depremlerin kapıda olduğu uyarısında bulundu.

Prof. Dr. İlyas Yılmazer, Güney Asya depremi ile birlikte, alttan magmanın (erimiş kayanın) sürekliliği nedeniyle depremin Hindistan, İran ve Türkiye üzerinden batıya ve aynı şekilde doğuya doğru dalga dalga ilerleyeceğini iddia etti. Hakkari’de meydana gelen depremin ilk sarsıntı olduğunu söyleyen Yılmazer, bundan sonra büyük depremlerin olacağını ileri sürdü. Yüksekova, Van, Malazgirt, Bingöl, Elazığ, Maraş, Antalya fay hattının Güney Asya depremiyle bağlantılı olarak büyük bir risk taşıdığını ifade eden Yılmazer, “Bu hat üzerinde bulunan yerleşim yerleri acil bir şekilde ovadan çıkarılması gerekiyor. Bu hatta en büyük riski Yüksekova İlçesi taşıyor. Yetkililerden bu konuda ciddi adım atmalarını istiyorum” dedi

Kaynak: Özgür Politika Gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur