Fransa’da SNCF çalışanları tecavüze karşı grevde

25 Ocak Salı günü bir kadın kontrolörün 24 yaşındaki bir saldırgan tarafından tecavüze uğraması ardından demir yolları çalışanları greve gitme kararı almıştı. TER tren hattındaki grev 13 bölgede halen sürerken, Paris ve banliyöleri arasında ulaşımı sağlayan tren hatlarında ise hayat normale döndü.

Kontrolörlerin başlattığı grevde en çok etkilenen şehir Marsilya olurken, Paris banliyölerinde durum hemen hemen normale döndü. Ancak Paris ve banliyöleri arasında sefer yapan iki tren hattında halen grev devam ediyor.

Bu hatlarda iki trenden biri ancak hizmet verirken, Marsilya’da ise ulaşım felç oldu. Kentte 7 trenden biri çalışıyor. Saldırının ardından greve giden büyük hatlar ; Eurostar, Thalys, TGV Nord ve Alp hattındaki TGV’ler de (Hızlı Tren) ulaşım normale döndü.

Saldırgan tutuklandı

Bu arada saldırgan ise Salı akşamı gözaltına alınarak Cahors tutukevine gönderildi. Saldırgan, tecavüz suçundan yargılanıyor. Saldırganın daha önce de hırsızlık, şiddet ve cinsel taciz gibi çeşitli suçlara bulaştığı ortaya çıktı. Saldırgan, saldırıya uğrayan genç demiryolu çalışanının verdiği bilgiler ışığında Salı akşamı yakalandı.

Soruşturma sonucunda ortaya çıkan bilgilere göre, genç kadın kontrolör, tüm yolcuların Cahors TER tren hattının son durağı Lalbenque’te inmesinin ardından, tren kamaralarından birinde yalnız kaldığı sırada, saldırıya uğradı.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur