AI( Uluslararası Af Örgütü)’den Eğitim-Sen için duyarlılık çağrısı

Eğitim-Sen’in anadilde eğitim hakkı savunduğu için kapatılmak istendiğine vurgu yapılan AI açıklamasında, sendikanın eylemlerinde güvenlik kuvvetlerinin güç kullandığına da dikkat çekildi.

2001 yılından bu yana Türkiye’de yasal değişimlerin yapıldığı ancak yetersiz olduğu vurgulanan Af Örgütü açıklamasında, “Geçmişte, sivil toplumu sessizliğe gömmek için kullanılan birçok yasada değişiklik yapıldı. Fakat halen dernek, toplantı ve ifade, sendikalaşma özgürlüğü önünde ciddi bir engel bulunuyor” denildi.

Eğitim Sen’in maruz kaldığı baskılara da dikkat çekilen Af Örgütü açıklamasında, tüzüğünde anadilde eğitim hakkını savunduğu için sendikanın kapatılmak istendiğine vurgu yaptı. Açıklamada, Eğitim-Sen’in 8 Aralık’ta yaptığı eylemde güvenlik kuvvetlerinin güç kullandığı hatırlatıldı.

Eğitim-Sen hakkındaki duruşmasın 21 Şubat’ta görüleceği belirtilen açıklamada, Eğitim-Sen’in Türkiye’nin en büyük sendikaları arasında olduğu belirtilerek, Uluslararası Eğitim Sendikası ve Uluslararası Özgür Sendikalar Konfederasyonu üyesi olduğu da kaydedildi.

Eğitim Sen hakkında tüzüğünde “anadilde eğitim hakkı”nı savunduğu için açılan kapatma davası Ankara 2. İş Mahkemesi’nde 21 Şubat’ta görülecek. “Anadilde eğitim ülkeyi böler” denilerek Eğitim Sen hakkında verilen karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur