Bolu- Belediye İşçileri İşlerine Dönecek

Bolu Baro Başkanı Tuncay Alnıak, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin, Bolu İş Mahkemesi’nin, Bolu Belediyesi tarafından işten çıkartılan 112 işçinin işlerine geri dönmeleri yönündeki kararını onayladığını açıkladı.

İşten çıkartılan 112 işçinin avukatı Alnıak, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin kararını “bir hukuk zaferi” olarak nitelendirdi.

Dilekçe verecekler

İşçilerin, kararın tebliğinin ardından, 10 gün içinde işlerine geri dönmek için dilekçe vereceklerini ifade eden Alnıak, “İşçiler dilekçe verdikten sonra Bolu Belediyesi, bu kişileri 1 ay içinde işlerine başlatmak zorunda. Belediye işçileri işe başlatmazsa tazminatlarını ödemek zorunda kalacak” dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Belediye-İş Sendikası Bolu Temsilcisi Erdoğan Kefeli ise, Yargıtay kararını inceledikten sonra açıklama yapacaklarını söylediler.

Bolu Belediyesi’nin yaklaşık dört ay önce işten çıkarttığı işçiler, yakınlarıyla birlikte uzun süre Belediye önünde eylem yaparak alınan kararı protesto etmişlerdi.

İşçiler, Belediye’nin kararının iptali için Bolu İş Mahkemesi’ne dava açmış, bir süre önce de mahkeme işe iade yönünde karar vermişti.

haber: Bolu Bia/ bianet.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur