İsviçre’de sendikalar birleşiyor

Resmi kuruluş kongresini 15-16 Ekim’de Basel’de yapacak sendikanın ilk etapta ülke genelinde 14 merkezde 200 bin gönüllü üye sayısına ulaşması bekleniyor.

İsviçre’de UNIA adıyla yeni bir sendikal girişim başlatılıyor. Yeni sendikanın yaklaşık olarak 100 bin üyesi ise göçmenlerden oluşacak.

16 Nisan’da İnşaat ve Endüstri Sendikası GBI, Metal ve Saat İşçileri Sendikası SMUW, Transport ve Taşıma Sendikası VHT; UNIA Sendikası adıyla birleşmeye adım atmıştı. Kuruluş kongresini yapacak sendikanın merkezi Bern olacak. Başkent Bern, Zurich, Schaffhausen ve Waadt en fazla üyeye sahip bölgeler iken, Freiburg ve merkez İsviçre daha az üye sayısına sahip. Mal varlığı açısından da birleşmeler sonrası UNIA 6 otel, 70 tatil evi ve de 5 bin ev ve işyerine sahip olacak.

100 yıllık gelenek devam ediyor

16 Ekim’de 130 – 140 yıllık bir tarihe sahip olan SMUW, GBI ve VHTL gibi çeşitli mesleki dallara göre örgütlenmiş ve faaliyetlerini sürdüren sendikalar tarihteki yerlerini alarak, yollarına bundan böyle UNIA’yla devam edecekler.

100 yıllık bu sendikaların tarihi; 18 saat çalışma süresini 8 saate düşürme, sosyal sigorta, emeklilik hakkı, işsizlik parası, eğitim ve seyahat etme hakkı, kadınların seçme ve seçilme hakkı gibi birçok hakkı kazanmak gibi mücadelelerle dolu.

Gövde gösterisi 30 Ekim’de

UNIA merkez karar yönetim kurulu 11 kişiden oluşuyor. Renzo Ambroseti ve Vesco Pedrina başkanlık kurulunu oluşturacak. Tüm çalışanların sendikası adıyla UNIA, 30 Ekim’de Bern’de yapacağı büyük bir mitingle gövde gösterisi yapacak ve faaliyetlerinin startını verecek. Saat 13.30’da Bundesplatz’daki yapılacak miting için İsviçre’nin önemli merkezleri için ekstra tren seferleri yapılacak.

En zengin 300 kişinin servetinin toplam 350 milyar Frank olduğu İsviçre’de bu rakam tüm emeklilerin aylıklarının 12 yıl boyunca ödenmesi anlamına geliyor. Sonbaharda sendikalarla işverenler arasında ücret zammı görüşmeleri başlayacak. “Ücret ve diğer tüm haklar için UNIA’nın büyük mitingine katılalım” çağrısı yapan UNIA, bu mitingle bir bakıma birleşmenin yarattığı sonuçlara ilişkin de bir sınav verecek.

K. KARAOSMANOĞLU/MHA/ST. GALLEN
özgür politika

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur