Yüksek Askeri Şura İçin Geri Sayım Başladı

www.m5strategy.com

Yüksek Askeri Şura, 2-5 Ağustos tarihleri arasında Ankara’da toplanıyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur ve 3. Ordu Komutanı Oktar Ataman bu sene emekli oluyor. Kara Kuvvetleri’ne 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 2’inci Ordu Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri’nin getirilmesi bekleniyor. Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarında değişiklik yok. İzmir’deki NATO Komutanlığı bu yaz lağvedilecek. MGK Genel Sekreterliği’nin sivillere geçmesi yönünde bir hazırlık gözükmese de, bu olasılık sürüyor. Bu durum gerçekleşirse, boşalacak iki orgenerallik için yeni pozisyon oluşturulacak.

Bu yıl, 3 Orgeneral emekliye ayrılıyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur’un iki yıllık görev sürelerini tamamladıkları için emekliye ayrılacak.

3. Ordu Komutanı Oktar Ataman’ın da orgenerallikte henüz üçüncü yılını doldurmasına karşılık, 65 yaşında olduğu için yaş haddinden emekliye ayrılacak.

Terfi sisteminde herhangi bir süpriz olmaz ise, Kara Kuvvetleri Komutanlığına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın getirilmesi en kuvvetli olasılık.
Jandarma Komutanlığı’na yapılacak atama için, YAŞ üyelerinin önünde iki seçenek bulunuyor. Bu koltuğun en büyük adayı, 2’inci Ordu Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri gibi gözüküyor.
Orgeneral Türkeri, bu görevde ikinci yılını dolduruyor. Teamül, ordu komutanlıklarında en çok iki yıl kalınması. Orgeneral Fevzi Türkeri’nin Ankara’ya gelerek Jandarma Komutanlığı’na getirilmesi beklenen bir atama.

Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon ise bu görevde üçüncü yılını tamamlıyor. Orgeneral Tolon, ağustos ayında bir başka göreve getirilecek. Orgeneral Tolon, kendi devresi içinde orgeneralliğe birinci sırada terfi ettiği için teamül bakımından 1. Ordu Komutanlığına gitmesi söz konusu olabilir. Emekliliğine 1 yıl kalan Orgeneral Tolon’un, bir yıllığına da olsa Jandarma Genel Komutanlığı’na getirilebileceği de ifade ediliyor. Ancak bu atama, aralarının soğuk olduğu iddiaları olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök’ün tasarrufunda olan bir yetki.

Kara Kuvvetleri
NATO içindeki yeniden yapılanma çerçevesinde İzmir’de bulunan ve komutanlığını Orgeneral Orhan Yöney’in yaptığı NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı bu sene lağv ediliyor. Bu komutanlığın yerine başına bir ABD’li korgeneralin geçeceği NATO Güney Kanat Hava Unsurları Komutanlığı kurulacak. Bu durumda Kara Kuvvetleri’nde bir orgeneral kadrosu boşta kalıyor.

MGK Genel Sekreterliği
MGK Genel Sekreterliği yine bir askerde mi kalacak, yoksa sivilere mi devredilecek. Bu sorunun cevabı hala net değil. Bu konu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök tarafından karara bağlanacak. Ancak, şu an için MGK Genel Sekreterliği’nin sivillere devredilmesi için herhangi bir hazırlık gözükmüyor. Eğer MGK Genel Sekreterliği sivillere verilirse, iki ayrı orgeneral kadrosu için görev yeri açılması gerekecek.

2010 Yılının Genelkurmay Başkanı Kim Olacak?
Emekliye ayrılacak 3 orgeneralin yerine toplam 7 korgeneral arasından seçim yapılacak. Bu 7 korgeneralden 5’i bugünkü rütbelerine 2000 şurasında terfi etmişti. Korgenerallikte 4 yıllarını tamamladıkları için orgeneralliğe terfiye hak kazanan isimler, Kıbrıs Türk Barış Kuvveti Komutanı Korgeneral Sebahattin Işık Koşaner, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Hüseyin Göksu, Ankara’daki 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Ömer Keçecigil, Gelibolu’daki 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Engin Alan ve Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral İsmail Koçman. Bu rütbede uzatmalı bulunan İstanbul’daki NATO’ya tahsisli 3’üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Köksal Karabay ve Kara Kuvvetleri Eğitim-Doktrin Komutanı (EDOK) Korgeneral Ahmet Özteker de ikinci kez Şura’ya giriyorlar.

Genelkurmay Başkanlığı Sıralaması
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 2006’da görevini, Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a devredecek. İki yıl bu görevi yürütecek olan Orgeneral Büyükanıt, 2008’de ise Orgeneral İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor. Büyükanıt ve Başbuğ’un ikişer yıl bu görevi yürütmelerinin ardından, 2010’da bu koltuğa oturacak isim ise 4 yıl görev yapacak. Bu ismin, 2004 YAŞ’ında terfi edecek korgeneraller arasından olması bekleniyor.

Hava Ve Deniz Komutanları Yerlerinde
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek bir yıl daha yerlerini koruyacaklar. Bu nedenle bu yılki düzenlemelerde Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin üst kademesinde bir değişiklik söz konusu olmayacak.
Bütün, bu atama ve terfiler, teammüllerin normal işlemesi halinde gerçekleşecek.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur