Trabzon’da Tehlikeli Tırmanış

Yıllar sonra Trabzon’da sol hareket toparlanmaya başladı. Gerici ve faşist güçlerin Trabzon’daki etkinlikleri bölgede yaşanan ağır toplumsal sonuçlar nedeniyle zayıflarken, ilerici güçlerin gelişmesi de giderek görünür hale geliyor.

Solun her gelişme döneminde ortaya çıkan sivil faşist terör de bu sürecin neredeyse “doğal” bir parçası olarak boy göstermeye başladı.

Saldırılar, KTÜ Öğrenci Koordinasyonunun düzenlediği ve 500’ün üzerinde üniversite öğrencisinin katıldığı Demokratik üniversite mitinginin hemen ardından başladı. 28 Nisan’da Kanuni Kampüsünde 2 devrimci öğrenci faşistlerin saldırısına uğradı. Olaya müdahale eden diğer öğrenciler saldırganları etkisiz hale getirdiler. İki gün sonra, Fatih Eğitim Fakültesi önünde 1 Mayıs çağrısı yapan 4 devrimci öğrenci 30 kişilik bir faşist grubun saldırısına uğradı ama bu saldırıda da yine devrimci öğrencilerin etkili müdahalesiyle saldırgan grup dağıtıldı.

Devrimci öğrenci grupları durumu değerlendirerek Fatih Eğitim Fakültesindeki faşist saldırı odaklarını dağıtmak için harekete geçtiğinde Jandarmanın müdahalesiyle karşılaştılar. Faşist saldırılar da devam etti.

4 Mayıs’ta ilerici bir öğrencinin daha faşistlerin saldırısına uğramasının ardından toplanan 150 devrimci öğrenci, Fatih Eğitim Fakültesinde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında önceden örgütlenmiş oldukları anlaşılan 150-200 kişilik bir faşist grup çeşitli sloganlar atarak devrimci öğrencileri tahrik etmeye çalıştı. Jandarma faşist grubu basın açıklaması yapılan bölgeden uzaklaştırdı, ancak grup okul çıkışında birikerek, açıklama sonrasında Fakülte dışına çıkan devrimci öğrencilere sopa, bıçak ve ateşli silahlarla saldırmaya kalkıştı. Ancak devrimci öğrencilerin kararlılıkla faşist grubun üzerine yürümesi karşısında geri çekildiler. Bu sırada silahlı bir faşist militan Trabzon Halkevi Başkanı’na ateş etmeye çalıştıysa da silahı ateş almadı. Bunun üzerine faşistler devrimci öğrenciler tarafından dağıtıldı ve kampüs dışına çıkarıldı. Topluluklar jandarmanın müdahalesiyle dağıtıldılar.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur