Öğrencilere Yapılan Saldırı YÖK’ün ve Gerici AKP İktidarının Gerçek Yüzüdür

Bizler Türkiye üniversiteleri öğrenci koordinasyonu olarak 7 mayıs’ta İ.Ü. Beyazıt kampusünde 32 ilden öğrencilerin katılımıyla Demokratik Üniversite Kurultayını düzenledik.

Kurultay sonuç bildirgesini saat 18.00’de yaptığımız basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurduk. Ardından huuk fakültesine dönerek MGK ve hükümet tartışmalarının içinden öğrencilerin sesini duyurabilmek için geceyi üniversitede geçireceğimizi açıkladık.

Gece saat 3.00’de rektör Kemal Alemdaroğlu’nun talimatıyla çevik kuvvet t polisi bizlere vahşice saldırdı. Fakülte camlarını kırarak ilerleyen polisler henüz uyumakta olan arkadaşlarımıza saldırdılar.Bir amfiye sığınan arkadaşlarımızın üzerine kapıyı yakarak içeri girdikten sonra yoğun şekilde gaz bombası atıldı.

Arkadaşlarımızın bir kısmı doğrudan bomba isabet ettiği için yaralandı, bir kısmı ise polisin ikinci kattaki amfinin camından aşağı itmesi sonucu ağır şekilde yaralandı. Üç arkadaşımızın ayak bileklerinde kırıklar var.

Şu an yaklaşık 150 arkadaşımız yaralı ve gözaltında. Bu vahşi saldırı Kemal Alemdaroğlu’nun temsil ettiği YÖK’ün ve gerici AKP iktidarının gerçek yüzüdür. Tüm demokratik kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor, saat 14.00’de Beyazıt kampüsü önündeki basın açıklamamıza katılmanızı bekliyoruz.

Basın açıklaması
Yer: İ.Ü. Beyazıt kampüsü Ana Kapısı
Saat: 14.00

İstanbul Üniversite Öğrencileri Kordinasyonu

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur