Anneler Gününde Kadınlardan Namus Cinayetleri, Taciz, Tecavüze Karşı Protesto

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Platformun düzenlediği ve o sırada parkta bulunan kadınların da katıldığı eylem, pankart olarak kullanılacak olan bir beze kadınların taleplerini yazması ile başladı. 200’ü aşkın kadın namus cinayetlerine, son günlerde şehrin ana merkezlerinde yoğun olarak yaşanmaya başlanan taciz-tecavüz vakalarına ve bu suçu teşvik eden ceza yasasındaki düzenlemelere karşı tepkilerini, özel bir günde, anneler gününde haykırdılar. Eylem Türkçe ve Kürtçe söylenen türkülerle sürdürüldü.

Bu yılın anneler günü, “kutsal anne”, “sadık eş” kimliklerine hapsedilen kadınların, bunlara karşın ikiyüzlü namus anlayışının bir sonucu olarak namus cinayetleri kurban edilmeleri ve bu cinayetlere ceza indiriminin getirilmesi eşliğinde kutlandı.

…Biz dayağın çıktığı cenneti de, dayakla ve görünmeyen emeğimizle kutsanmış anneliği de istemiyoruz. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize el konulan, annelik kimliğinin kutsandığı, “mutlu” aile masallarına karnımız tok. Bize dayatılan annelik kimliğini reddediyor ve haykırıyoruz: Kutlayacak günümüz yok! Emeğimizi kimliğimiz, bedenimiz bizimdir!

Şemse, Necla, Kadriye, Güldünya, Nuran… hepsi namus gerekçesiyle öldürüldü. Daha kaç kadın öldürülecek? Kutsallık ve dokunulmazlık yalanlarıyla yüceltilen annelik ve güvenli olduğu iddia edilen “kutsal” ailenin, konu namus olunca nasıl da canavarlaştığı, “katil” aileye dönüştüğü ortada. Mezar değil sığınmaevi istiyoruz. Erkek vuruyor, devlet koruyor!

Biz ne kutsanmak, ne de yok edilmek istiyoruz.
TCK hemen şimdi değişsin.
Merkezi ve yerel yönetimler kadın sığınmaevlerini hemen açsın. Sığınmaevlerinin yönetimi kadınlara bırakılsın!
Namus sebebiyle işlenen cinayetlerde, “namus” ağırlaştırıcı neden olarak kabul edilsin!
Namus cinayetleri haksız tahrik indiriminden yararlandırılmasın.
Taciz ve tecavüz failleri bulunup yargılansın.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Platform

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur